Akcja garaż! Wiata, garaż wolnostojący czy w bryle budynku?

Najczęściej domy jednorodzinne buduje się poza miastem, co sprawia, że samochód jest elementem koniecznym. Podpowiemy jaki garaż wybrać, aby było wam wygodnie. 

Wiata dobrym pomysłem?

Musisz sobie przemyśleć co widzisz, wyobrażając sobie garaż. Czy musi przynależeć do budynku? Musi być zamykany? A może wystarczająca będzie wiata? No właśnie… niewątpliwą zaletą wiaty jest jej niska cena i szybka budowa. Z gotowych elementów można ją zbudować już w ciągu jednego dnia. Dodatkowym plusem jest to, że budowa jest lekka, a optycznie nie zajmuje tak dużo przestrzeni jak normalny budynek. Mamy wiele możliwości jej aranżacji, możemy ją dopasować do ogrodu czy obsadzić pnączami. Materiały, których możemy użyć do zrobienia takiego zadaszenia to drewno lub stal.

Są też niestety minusy. Wiata zbytnio nie chroni przed warunkami atmosferycznymi, jednak dzięki zadaszeniu możesz spokojnie wsiąść do auta podczas deszczu, czy jeśli potrzebujesz zapiąć dzieci w fotelikach. Trzeba też wziąć pod uwagę, że temperatura w środku samochodu będzie podobna do tej na dworze, czyli w zimę będzie po prostu zimno.

Jaki jest koszt takiej wiaty?

Ceny są różne i są zależne od użytych materiałów oraz wymiarów. Gotowa wiata drewniana to koszt w okolicach 2-4 tyś zł, wiata z aluminium natomiast jest droższa i kosztuje ok 7-10 tyś zł.  

Garaż wolnostojący czy w bryle budynku?

Zamykany i ocieplany garaż to niewątpliwie wygodna sprawa, szczególnie w naszym klimacie. Takie garaże mogą być z drewna, blachy, z płyt warstwowych czy po prostu wymurowane. Jest wiele firm, które budują takie garaże, a takie budynki mogą mieć zaskakująco elegancki wygląd, niczym nieodbiegający od wyglądu domu. 

Zaletą garaży wolnostojących jest ich bardzo duży wybór oraz to, że postawić go możemy w jeden dzień. Ceny zwykłego blaszaka są niskie, a ten może służyć najpierw jako schowek na budowie, a potem jak przydomowy garaż. 

Jeśli myślicie o garażu jako o oddzielnym murowanym budynku to musicie wziąć pod uwagę kilka aspektów. Garaż taki jest dużo droższy, wiąże się z oddzielnym projektem, pozwoleniem na budowę oraz podatkiem. Sam projekt takiego garażu to ok 1000zł, a koszt końcowy może wynieść 40 tyś zł.

Wygodną opcją wydaje się być garaż w bryle budynku, jako część domu. Plusem jest na pewno to, że na działce nie zajmuje tyle miejsca i jest to wygodne rozwiązanie w użytkowaniu. Jeśli nie wozicie dzieci w samochodach w kurtkach, to taki garaż to super wygoda. Szybkie pakowanie czy rozpakowywanie zakupów bezpośrednio do domu, czy po prostu ciepły samochód. Wydaje się, że ta opcja jest najwygodniejsza w użytkowaniu. Można określić, że sam garaż jednostanowiskowy w bryle domu może być wart ok 25 tys. zł.

5/5 - (1)