Bądź bardziej eko w swoim domu

Jeśli chcemy być bardziej eko w swoim domu powinniśmy ograniczyć przede wszystkim generowanie odpadów. Jedna z głównych wartości zero waste mówi: odmów sobie, ogranicz, użyj ponownie, przetwarzaj, kompostuj. Jak wcielić to w życie w naszych czterech ścianach?

Zacznij sobie odmawiać

Ta zasada jest bardzo zdrowa i stanowi jednej z elementów całej filozofii bycia eko. Jeśli kupisz mniej nowych ubrań, to będziesz generować mniej prania. Z kolei mniej prania to mniej zużytej energii elektrycznej i wody. Jeśli jednak zbliża się jakaś wielka impreza i mimo wszystko chcemy sobie coś kupić, to warto pomyśleć o zakupie ciuchów z drugiej ręki. W obecnych czasach mamy bardzo duży wybór na platformach sprzedażowych typu vinted czy olx oraz w second handach.

Bardzo często sprzedawane tam są ciuchy, które są nowe lub użyte tylko raz. Pieniądze wydane na ciuchy z drugiej ręki będą zdecydowanie mniejsze, od ciuchów kupionych w galerii.

Zacznij ograniczać

Mało kto wie o tym, że podczas prania tkanin syntetycznych do środowiska przedostają się mikrowłókna. Negatywnie wpływają one na środowisko, więc powinniśmy ograniczać to ograniczyć. Żeby ograniczyć ten proces powinniśmy się zastosować do paru zasad:

1. Przede wszystkim ograniczmy liczbę naszych ciuchów. Regularne sprawdzanie i segregowanie naszych ciuchów sprawi, że będzie nie tylko czysto ale i szybciej znajdziemy to, czego w danej chwili będziemy potrzebować.

2. Nie pierz codziennie- tym samym zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i również ilość użytych detergentów, wodę i prąd.

3. Nastawiaj zawsze pełną pralkę. To rozwiązanie również sprawi, że zaoszczędzisz wodę oraz prąd. Nie musisz się stosować do tej zasady jeśli jesteś posiadaczem pralki, która sama dozuje ilość zużytej wody, czasu i detergentów do ilości prania.

4. Staraj się prać w niższej temperaturze.

Wiele naszych ciuchów wcale nie wymaga prania w wysokiej temperaturze. Wręcz przeciwnie zazwyczaj powinniśmy prać w niższej temperaturze, bo dzięki temu nasze ubrania pozostają w lepszej kondycji. Pralki oferują programy o temperaturze 30 stopni, a te najnowsze modele nawet 20 stopni.

5. Wybieraj program ekonomiczny lub szybie pranie. To również ogranicza zużycie wody oraz prądu.

6. Jeśli jesteś na etapie kupowania nowego sprzętu koniecznie zaopatrz się w taki z bardzo dobrą klasą energetyczną.  Im klasa energetyczna jest wyższa tym zużycie energii jest mniejsze.

Użyj ponownie

Uszkodziłeś sobie ciuchy i powstała dziura ? W pierwszej kolejności przyda Ci się rachunek, być może uda się oddać uszkodzony ciuch do reklamacji. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości to spróbuj sam poszyć lub naprawić uszkodzony element.

Nie pierz ciuchów po jednym użyciu jeśli tego nie wymagają. Szczególnie wełniane ubrania Ci za to podziękują. Jeśli masz ciuchy w szafie w których nie chodzisz to je sprzedaj. Z kolei jeśli szykuje Ci się większa impreza to zamiast kupować nową sukienkę czy garnitur wypożycz ubranie. Nie zawsze rozwiązania eko są łatwe do wcielenia w życie. Warto jednak robić wszystko małymi kroczkami, a na pewno planeta będzie nam za to wdzięczna.


Źródło: https://safe-house.com.pl

5/5 - (1)