Budowa własnego domu

Budowa własnego domu to dla wielu największe marzenie w życiu. Niestety nie jest to proste. Samym problemem nie są wyłącznie finanse, ale też odpowiednie umiejętności lub kompetentna firma budowlana. Mało osób jest w stanie zrobić wszystko samemu. W każdym wypadku jednak schemat postępowania jest mniej więcej podobny. Trzeba zaliczyć mnóstwo formalności urzędowych, następnie uzgodnić sprawy z architektem. Pamiętać należy o zakupie odpowiednich materiałów, a dopiero potem możemy myśleć o fundamentach. Dopiero wtedy możemy rozważyć budowę. 

Wybór odpowiedniego projektu 

Warto zorientować się czy nasza działka mieści się Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli tak to musimy podjąć współpracę z architektem lub wybrać gotowy projekt. Druga opcja wychodzi zdecydowanie taniej, a ponadto możemy korzystać na doświadczeniach innych osób. W projekcie trzeba uwzględnić wszystkie potrzeby domowników. Nie należy skupiać się jedynie na sytuacji obecnej. Być może ktoś planuje dziecko i będzie potrzebował dodatkowego pokoju w przyszłości. 

Sprawy urzędowe 

Gotowy projekt trzeba uzgodnić z MPZP i Warunkami Zabudowy. Trzeba ponadto dostosować przyszłe fundamenty pod warunki gruntowo-wodne. Urzędy będą wymagały od nas takich informacji jak dokładna lokalizacja budynku, umiejscowienie przyłączy czy miejsc na odpady. Istotne są także wszelkie spadki terenu wskutek budowy. Trzeba na bieżąco konsultować się tych sprawach z architektem aby nie było potem żadnych problemów. 

Zakup materiałów

Jeśli chodzi o szacowanie cen materiałów możemy  żartobliwie powiedzieć, że jest to zadanie dla legalnych bukmacherów –  wszystko jest niepewne i zmienia się w mgnieniu oka. Niestety rynek wygląda ostatnio niekorzystnie. Drożeje praktycznie wszystko. W porównaniu z 2020 rokiem materiały w 2021 roku wzrosły prawie o 3 procent. Wydaje się to niedużo, ale przy cenach domów to całkiem spora suma. Cena domu może przez to wzrosnąć o 30 000 złotych. Musimy sprawdzić, gdzie wzrosty są stosunkowo najmniejsze. Nie oszczędzajmy jednak na istotnych materiałach. Co prawda cement jest droższy o 7%, ale bez odpowiedniej jego jakości budynek będzie dużo mniej trwały. 

Budowa domu – samemu czy z pomocą firmy budowlanej?

Odpowiedź na to pytanie musimy zadać sobie sami. Z pewnością będzie to wymagało od nas sporych umiejętności. Musimy znać się zarówno na betonowaniu, elektronice, hydraulice, jak i fundamentowaniu. Warto chociaż odrobinę sobie pomóc przy najbardziej czasochłonnych pracach. Wykańczaniem domu zajmiemy się już we własnym zakresie. Przy pomocy firmy możemy skrócić budowę domu o kilka dobrych lat. 

Budowa własnego domu – czy warto?

Jeżeli budowa domu była zawsze naszym marzeniem i zaoszczędziliśmy wystarczającą liczbę pieniędzy – jak najbardziej. Zróbmy to jednak porządnie i z rozwagą. Nie wydawajmy pieniędzy na fachowców ze złymi opiniami. Kupujmy materiały tylko od zaufanych sprzedawców. Warto dołożyć więcej pieniędzy na architekta, bo przy złym projekcie będziemy cierpieć do końca życia. Nie róbmy niczego co przekracza nasze umiejętności. Jeżeli spełnimy wszystkie te warunki to będziemy mogli cieszyć się domem do końca naszego życia. 

Oceń nas!