Dlaczego wybudowanie własnego domu aż tyle kosztuje?

Każdy dorosły chce w pewnym momencie swojego życia posiadać własny dom. Naturalnie nie każdego jest na to stać, jednakże wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego wybudowanie domu kosztuje tak wiele. Jakie więc są ku temu powody?

Dlaczego wybudowanie własnego domu aż tyle kosztuje?

Dobre materiały dużo kosztują

To prawda że istnieją tanie materiały, z których można zbudować całkiem niezły dom, niestety w życiu bywa tak, że jeśli nie zrobimy czegoś porządnie to prawdopodobnie będziemy musieli za to płacić dwa razy. Jest wiele tanich projektów domów krążących po internecie, lecz niestety niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że przycinanie na materiałach jest jednym z najgorszych błędów jakie możemy popełnić. Dlaczego? Otóż materiały, z których dom jest zbudowany, odpowiadają również za jego stabilność strukturalną, oraz możliwości trzymania ciepła w środku.

Czyli jeśli na przykład zbudujemy dom z drewna, zamiast wytrzymałej i porządnej cegły, to rachunek za ogrzewanie przekroczy zapewne dwukrotnie koszt zbudowania tego samego domu z lepszego materiału, więc przysłowie ,,chytry dwa razy traci” jest tu jak najbardziej na miejscu. Nie mówiąc już o tym, że większość osób marzy o własnym domu, ze względu na powiększającą się rodzinę, nikt nie chciałby chyba wspominać zimnego, walącego się po kilku latach budynku w którym na jego nieszczęście musiałby spędzać dzieciństwo. Dlatego więc nie ma się co dziwić, że lwia część kosztu budowy domu, to materiały, które muszą być porządne, wytrzymałe oraz trzymać domowe ciepło jak najdłużej.

Koszty działki

Kolejnym sporym wydatkiem jeśli chcemy zacząć myśleć o własnym domu jest koszt działki. Jeśli chcemy kupić działkę na obrzeżach małego miasteczka to zapłacimy rozsądne pieniądze, lecz niestety będziemy w przyszłości tracić sporo na dojazdy, czy to do pracy, do szkoły czy do znajomych. Z drugiej strony, jeśli chcemy kupić działkę w jednej z tworzących się dopiero dzielnic miast takich jak Warszawa, to raczej musimy się przygotować na wzięcie całkiem sporego kredytu. Tak naprawdę najlepiej jest starać się szukać tu złotego środka, czyli lokalizacji która nie będzie wymagała wyjątkowo dalekich dojazdów, ale również i nie będzie praktycznie w samym centrum miasta.

Ludziom, którzy stawiają nam dom też trzeba zapłacić

Naturalnie większość Polaków stara się zbudować sobie samemu dom, jednakże musimy wziąć pod uwagę to, że niektórych spraw sporo osób nie jest w stanie załatwić samemu (na przykład wylanie fundamentów) dlatego też pojawia się tu kolejny koszt, czyli zapłata ludziom, którzy wykonują dla nas elementy naszego przyszłego domu – co niestety tanie również nie jest.

5/5 - (2)