Domy z prefabrykatów- wszystko co musisz wiedzieć

90% nowo powstałych budynków w naszym kraju budowanych jest w systemie murowanym. Jednak jest coraz więcej osób, którzy decydują się na inne, nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich są domy z prefabrykatów. Główną zaletą budowy domu taką metodą jest czas. Ma jednak też inne zalety. Co powinniśmy o nich wiedzieć? 

Domy z keramzytu i modułowe

Jeśli chcemy wybudować dom prefabrykowany, warto wiedzieć, że wszystkie elementy – ściany, stropy czy dach powstają w pierwszej kolejności w fabryce, a potem przywożone są na naszą działkę i łączone są w całość. Każda część musi zostać wykonana z wyjątkową precyzją. Na każdym kroku produkcji, całość poddawana jest dokładnej kontroli, nie ma więc mowy o niedopatrzeniach i pomyłkach. 

Na czym polega budowa?

Trochę to przypomina budowanie z klocków, tylko o znacznie większych rozmiarach. Dzięki gotowym ścianom czy stropom budowa może powstać nawet w przeciągu 3 dni, a w ciągu kilku tygodniach można w nim zamieszkać. Jedyną dodatkową kwestią są zazwyczaj fundamenty. Zazwyczaj inwestor musi je wylać we własnym zakresie. Zaraz po zakończeniu montażu domu, można zacząć etap wykończeniowy oraz zacząć instalację sprzętów. 

Zalety domów z prefabrykatów:

  • wysoka jakość materiałów
  • bardzo dobrzy fachowcy
  • surowa kontrola techniczna
  • trwanie budowy bez względu na warunki atmosferyczne
  • obecność inspektora nadzoru jest nieobowiązkowa
  • brak konieczności sprzątania po montażu
  • możliwość zamówienia domu pod klucz

Wady domów z prefabrykatów

Musimy pamiętać, że wymagany jest wygodny wjazd na teren budowy z uwagi na dostarczenie bardzo dużych elementów. Musimy mieć też przygotowaną od razu pełną kwotę potrzebną na inwestycję, bo jak wiadomo montaż domu jest dużo krótszy w porównaniu do tradycyjnego murowanego domu. Do wad należy też dodać brak kontroli prawidłowości prac czy produkcji poszczególnych elementów. Jesteśmy zmuszeniu w 100% zaufać firmie. 

Domy z keramzytu czy szkielet drewniany?

Domy z keramzytu wykonuje się z mieszanki keramzytobetonowej. Ściany, które powstają są niepalne i wyróżniają się bardzo dobrą izolacją akustyczną i termiczną. 

Domy drewniane powstają zaś z materiałów certyfikowanych, który musi być nieskazitelny. Ściany są wypełnione izolacją z wełny mineralnej  i obkładane płytami g-k, a po zewnętrznej stronie warstwą elewacyjną. 

Fundament i dach na zamówienie

Większość firm nie posiada w swojej ofercie wylania fundamentów i przygotowania dachu, a nawet jeśli mogą to zaoferować to jest to dodatkowy koszt. Ważne jest, by uzyskać dokładne informacje na temat tego, jaki fundament powinien być, żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. 
Źródło: https://deec.pl/kategoria/budowa-i-remont/

Oceń nas!