Dowcipy i ich rodzaje. Tajemnica komików

Jak sprawić, aby dowcip spodobał się innym? Czy są jakieś zasady, które można poznać, wyuczyć się ich i będą podstawą sukcesu twórczego? Okazuje się, że satyrycy, komicy i profesjonalni twórcy dowcipów, mają swój sekret.

Lubimy osoby mające duże poczucie humoru, reagujące z uśmiechem na wiele sytuacji, do tego kreatywne i obracające niezbyt miłą sytuację w żart. Ten tekst sprawi, że dowiesz się jak wymyślić dowcip, który może się spodobać!

Główne rodzaje dowcipów

Istnieje pięć głównych rodzajów dowcipów, które pojawiają się w scenariuszach komedii czy stand-upach. Oto one:

Żart obserwacyjny

Te żarty, to refleksja na temat absurdu codzienności. Skupiają się na dowcipnym spuentowaniu danej sytuacji, której rzekomo było się świadkiem.

Żarty personalne

Sama idea śmiania się z samego siebie jest już sama w sobie świetna. Tego typu dowcipy sprawiają, że komik staje się punktem odniesienia humoru i treści żartu. Warto mieć do siebie zdrowy dystans, gdyż umiejętność śmiania się z samego siebie jest niezwykle przydatna w życiu.

Żarty o aktualnych wydarzeniach i rzeczywistej sytuacji

Aktualne żarty często dotyczą polityki i bieżących wydarzeń. Celem jest uczynienie powszechnie znanej sytuacji obiektem żartu i skłonienie widowni do spojrzenia na nią w inny sposób.

Żarty anegdotyczne

Żarty anegdotyczne opierają się na sytuacjach z życia opowiadającego. Zwykle są to dość krótkie i treściwe historyjki. Zawierają w sobie kilka puent i są niezwykle popularnym stylem tworzenia udanych stand-up’ów.

Konwencjonalne pisanie żartów ma mnóstwo zasad i podtypów. Zwykle dobre dowcipy wymagają ścisłego procesu oraz niemal idealnego rozmieszczenia słów i bardzo sztywnej struktury. Jednak istnieje prosta zasada opierająca się na liczbie trzy, która uczyni twoje żarty świetnym źródłem śmiechu.

Struktura dobrego dowcipu

Zasada trzech nazywana jest również „listą dowcipów”. Struktura żartu opiera się w niej na trzech elementach. Pierwszy i drugi są ze sobą powiązane, jednak trzecia pozycja łamie oczekiwany wzór, który został stworzony przez dwie pierwsze. Jest to bardzo powszechny sposób tworzenia komediowego konfliktu poprzez tworzenie „ZŁAMANEJ PRZEWIDYWANIA”.

Zasada trzech jest bardzo ustrukturyzowana, co oznacza, że nie można się nią bawić i eksperymentować z nią. Jednak jest to niezwykle prosta i użyteczna, a przy tym skuteczna reguła, która zapewni, że Twój żart wywoła u słuchaczy salwę śmiechu.

• Tekst przygotował właściciel portali z humorem i dowcipami: DobryHumor.pl, Anegdoty.pl i Sadurski.com. Konsultacja: Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party), międzynarodowa organizacja osób z dużym poczuciem humoru. Powstała w 2001 roku w Polsce, a jej składka członkowska wynosi 3 uśmiechy dziennie.

5/5 - (2)