Jak wybudować tani taras

Marzy Ci się piękny taras przed domem, ale brakuje Ci gotówki? Za chwilę się przeprowadzasz, bo obecne mieszkanie wynajmujesz pod tanie noclegi dla pracowników, ale koszta budowy tarasu Cię przerażają. Możesz też po prostu nie chcieć przepłacać, bo może na wiosnę zapragniesz zmienić swoją przestrzeń wypoczynkową. Okazuje się, że wykonanie tarasu nie musi być bardzo drogie, zwłaszcza gdy jako materiał budowlany wykorzystuje się materiały kompozytowe lub kamień układany bezpośrednio na gruncie. Sprawdź jak można wybudować taras metodą ekonomiczną i zainspiruj się. 

Na co zwrócić uwagę? 

Zacznijmy od tego, że taras, który ma być tani w wybudowaniu musi być też tani w utrzymaniu. Nie decyduj się na egzotyczne drewno bo po pierwsze za nie przepłacisz, a po drugie będziesz musiał wydawać pieniądze na jego późniejszą konserwację. Zrezygnuj z podbudowy czy wsporników. Owszem są to solidne sposoby, ale też bardzo drogie i pracochłonne. Dobrym pomysłem będzie płyta betonowa czy kostka brukowa. W tych przypadkach trzeba jednak pamiętać o przygotowaniu gruntu. Pamiętaj o spadkach, które zapewniają odwodnienie, odpowiedniej izolacji i zabezpieczeniu krawędzi tarasu, by ten się nie osuwał. 

Podbudowa

To, co jest najdroższe przy budowie tarasu to podbudowa. Zazwyczaj robi się ją na betonowej płycie lub na legarach. Wychodzi to niestety bardzo drogo, bo musimy zsumować ceny materiałów, trzeba też doliczyć prace ziemne, przygotowanie wylewek betonowych lub ustawienie betonowych słupów. Wykopy powinny liczyć nawet około 1 metra, co  często ciężko uzyskać, gdy przy domu są już poprowadzone instalacje. W otworach umieszcza się tuby i zalewa je betonem. Po upływie około tygodnia nakłada się konstrukcję nośną z wykorzystaniem legarów i kontrlegarów o gęstości podobnej do drewna na posadce tarasowej. Do tego poziomowanie i ocieplenie, do którego stosuje się takie materiały jak folia kubełkowa. Deski montujemy przy pomocy wkrętów, możemy użyć też łączników. Prace kończą systemy zabezpieczenia krawędzi oraz olejowanie, które jest potrzebne m.in. ochrony przed działaniem wilgoci. Jak już wiesz, do wykonania tarasu na legarach czy płycie betonowej będziesz potrzebował ok 3 tygodni, wsparcia fachowców i sporo pieniędzy. Jeśli masz do dyspozycji deski kompozytowe możesz śmiało użyć ich do zbudowania tarasu. Są one zbudowane z materiału, który idealnie się sprawdza na zewnątrz, do tego jest dosyć tani w zakupie oraz w użytkowaniu. 

Marzysz jednak o tarasie z drewna ?

I w tym przypadku możesz ograniczyć wydatki. Zdecyduj się na polskie drewno, takie jak jesion czy sosna. Jest to najtańsze drewno. Możesz się też zdecydować na dąb, który jest twardszy ale też i droższy.  

Aby taras został ukończony dokup meble ogrodowe. Wiele ludzi decyduje się na samodzielne zrobienie mebli z palet. Jest wyjście niestety tylko z pozoru tanie, a już na pewno nie na lata. My proponujemy meble z techno rattanu, który jest wytrzymały i idealnie sprawdzi się na tarasie. Powodzenia !

5/5 - (1)