Jaką działkę wybrać, jeśli chcemy mieć ładny ogród?

Wiele osób planuje w swoim życiu zakup nieruchomości, na których w przyszłości być może postawią swój dom. Jednakże w większości przypadków kończy się na tym, że działka staje się ogrodem, bądź też miejscem wypadów w weekendy. No dobrze, ale jaką działkę wybrać, żeby nasz ogród był łatwy w utrzymaniu, a jednocześnie ładny?

Jaką działkę wybrać, jeśli chcemy mieć ładny ogród?

Unikaj terenów podmokłych

 To pojęcie bywa zdradliwe, ponieważ z racji tego że nasza populacja stale rośnie, takie tereny są osuszane i (niestety) wystawiane jako działki pod dom, bądź ogród. No i to jest niestety błąd. Dlaczego? Otóż z jakiegoś powodu mimo wszystko te tereny były podmokłe, więc nawet jeśli człowiek osuszył bagno, to i tak ta wilgoć wróci, i jeśli na tych terenach mamy swój ogród, bądź domek, to mamy teraz spory problem, z racji tego że większość roślin gnije na terenach bagnistych, a domy mogą zanosić się grzybem bądź pleśnią, co nie jest zbyt pożądane (ani zdrowe!).

Piaski – kiepski teren pod działkę

Kolejnym rodzajem gruntu który powinniśmy unikać są tereny mocno piaszczyste. W końcu domy opierają się na fundamentach, a one na gruncie. A co się stanie, jeśli grunt nie będzie w stanie wesprzeć fundamentów na tyle aby stały prosto? Dom się oczywiście osunie, co wiąże się z dużym ryzykiem zawalenia. Dobrym sposobem na sprawdzenie czy nasza wybrana działka nie jest zbyt piaszczysta, jest wzięcie szpadla i zrobienie niewielkich dziur (oczywiście za przyzwoleniem właściciela) w kilku lub kilkunastu miejscach na działce. Nie mówiąc już o tym, że bardzo mało roślin lubi w ogóle wyrastać na terenach piaszczystych, z racji tego że są one ubogie w wartości odżywcze, przez co rośliny nie mają ochoty rosnąć.

Idealna działka – czyli jaka?

Większość działek, które byłyby idealne, zarówno dla postawienia domu, jak i ogrodu to takie, które znajdują się na łąkach, niedaleko od lasu. Działki, które znajdują się na skraju lasu, mimo iż często dość malownicze, nie powinny zwracać naszej uwagi, z racji tego że najczęściej z powodu swojej lokalizacji są one bardzo drogie, a na dodatek mają wiele wad, takie jak na przykład często są one blisko torowisk, miejsc, gdzie jeżdżą ludzie na quadach, bądź też z powodu zwierząt, które mogą wejść nam na działkę z lasu. Zdecydowanie lepiej jest szukać takiej, która co prawda jest nieco oddalona od zalesienia, ale znajduje się głównie łące. Dzięki temu unikniemy wielu problemów, takich jak nieproszeni goście z lasu, bądź też komary, których w okresie letnim jest bez liku na skraju lasu

5/5 - (1)