
Możliwość wyjścia do własnego ogrodu i skosztowania samodzielnie wyhodowanych owoców jest bardzo kuszącą wizją. Jednocześnie wybór drzew owocowych adekwatnych do naszych potrzeb, gleby którą dysponujemy, czy czasu który możemy poświęcić na troskę o przyszłe plony nie jest taki prosty. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jakie drzewa owocowe wybrać, by cieszyć się zadowalającymi plonami.
Warunki panujące w ogrodzie
Podczas wyboru drzew owocowych należy wziąć pod uwagę, że mają one zróżnicowane wymagania glebowe, a także wymagają odpowiedniego nasłonecznienia. Jeśli dysponujesz glebą lekko gliniastą możesz zdecydować się na jabłonie, grusze wymagają już gleby bardziej przepuszczalnej. Gliniane, piaszczyste gleby to dobre miejsce dla wiśni i czereśni. Wiśnia poradzi sobie na glebie suchej, śliwa jednak potrzebuje do prawidłowego wzrostu dużej wilgoci.
Termin dojrzewania owoców
Decydując się na uprawę kilku drzew danego gatunku wybierz takie, które owocują w różnym czasie. Możesz też zdecydować się na odmiany których owoce dojrzewają nierównomiernie, szczególnie jeśli decydujesz się na jedno drzewo z danego gatunku. Pozwoli Ci to długi czas zbierać świeże owoce. Na przykładzie jabłoni: wybierając odmiany takie jak „Antonówka”, „Kosztela” i „Szara Reneta” będziesz cieszyć się owocami całą jesień.
Jabłonie i wiśnie są odporne na mróz, można je dzięki temu posadzić już jesienią, co zapewni CI szybszy plon. Pozostałe gatunki, takie jak brzoskwinie, morele, czy czereśnie należy sadzić wiosną.
Powierzchnia ogrodu
W zależności od przestrzeni jaką dysponujesz możesz oczekiwać różnej wielkości plonów. Sadownictwo to nie zakłady bukmacherskie, tutaj wszystko zależy od Ciebie. Jeśli wybierzesz drzewa osiągające niewielkie rozmiary, a ponadto będziesz je odpowiednio przycinać, nawet posiadając mały ogródek, możesz zapewnić sobie satysfakcjonujące plony z kilku gatunków drzew owocowych.
Niezależnie od gatunku warto wybierać odmiany mało podatne na choroby. Pozwoli Ci to ograniczyć korzystanie z chemicznych środków ochrony roślin, a zebrane owoce będą zdrowsze od tych zakupionych z niepewnych źródeł. Jak widać własne drzewa owocowe zapewnią Ci nie tylko satysfakcję z samodzielnego prowadzenia uprawy, a również pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie!