Jakie drzewa owocowe wybrać do swojego ogrodu?

Możliwość wyjścia do własnego ogrodu i skosztowania samodzielnie wyhodowanych owoców jest bardzo kuszącą wizją. Jednocześnie wybór drzew owocowych adekwatnych do naszych potrzeb, gleby którą dysponujemy, czy czasu który możemy poświęcić na troskę o przyszłe plony nie jest taki prosty. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jakie drzewa owocowe wybrać, by cieszyć się zadowalającymi plonami. 

Warunki panujące w ogrodzie

Podczas wyboru drzew owocowych należy wziąć pod uwagę, że mają one zróżnicowane wymagania glebowe, a także wymagają odpowiedniego nasłonecznienia. Jeśli dysponujesz glebą lekko gliniastą możesz zdecydować się na jabłonie, grusze wymagają już gleby bardziej przepuszczalnej. Gliniane, piaszczyste gleby to dobre miejsce dla wiśni i czereśni. Wiśnia poradzi sobie na glebie suchej, śliwa jednak potrzebuje do prawidłowego wzrostu dużej wilgoci. 

Termin dojrzewania owoców

Decydując się na uprawę kilku drzew danego gatunku wybierz takie, które owocują w różnym czasie. Możesz też zdecydować się na odmiany których owoce dojrzewają nierównomiernie, szczególnie jeśli decydujesz się na jedno drzewo z danego gatunku. Pozwoli Ci to długi czas zbierać świeże owoce. Na przykładzie jabłoni: wybierając odmiany takie jak „Antonówka”, „Kosztela” i „Szara Reneta” będziesz cieszyć się owocami całą jesień. 

Jabłonie i wiśnie są odporne na mróz, można je dzięki temu posadzić już jesienią, co zapewni CI szybszy plon. Pozostałe gatunki, takie jak brzoskwinie, morele, czy czereśnie należy sadzić wiosną. 

Powierzchnia ogrodu

W zależności od przestrzeni jaką dysponujesz możesz oczekiwać różnej wielkości plonów. Sadownictwo to nie zakłady bukmacherskie, tutaj wszystko zależy od Ciebie. Jeśli wybierzesz drzewa osiągające niewielkie rozmiary, a ponadto będziesz je odpowiednio przycinać, nawet posiadając mały ogródek, możesz zapewnić sobie satysfakcjonujące plony z kilku gatunków drzew owocowych. 

Niezależnie od gatunku warto wybierać odmiany mało podatne na choroby. Pozwoli Ci to ograniczyć korzystanie z chemicznych środków ochrony roślin, a zebrane owoce będą zdrowsze od tych zakupionych z niepewnych źródeł. Jak widać własne drzewa owocowe  zapewnią Ci nie tylko satysfakcję z samodzielnego prowadzenia uprawy, a również pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie!

5/5 - (1)