Jakie są najlepsze sposoby na to, aby przygotować swój ogród pod nowy projekt?

Pielęgnowanie ogródka może być zadaniem bardzo czasochłonnym, oraz niewdzięcznym – w końcu jesień to okres, w którym ciężko jest cokolwiek zrobić, ponieważ ziemia powoli staje się już zmarznięta. Jednakże mimo szybko zapadających ciemności – jak możesz przygotować swój ogród pod nowy projekt?

Jakie są najlepsze sposoby na to, aby przygotować swój ogród pod nowy projekt?

Zacznij od planowania

Dopiero gdy zobaczysz projekt swojego ogrodu na papierze, będziesz mógł ocenić jego zalety i wady. Podstawą każdego ogrodu jest jego wygląd, ale również I funkcjonalność – w końcu tylko najbogatsi mogą sobie pozwolić na wymyślne ogrody, które nie mają żadnej innej funkcji niż ta, żeby po prostu ładnie wyglądała. Zaplanuj, aby każdy element ogrodu był łatwy w użytkowaniu, a konserwacja i utrzymanie nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Najlepiej będzie, jeśli weźmiesz kartkę papieru, oraz narysujesz na niej co gdzie ma być, w końcu nie musi to być dzieło sztuki, bo będziesz je przecież wielokrotnie poprawiał. Najpierw utwórz szkic ogrodu, aż z biegiem czasu będziesz do niego dodawać nowe elementy, aż uzyskasz pożądany efekt.

Nawet narysowanie ogólnego zarysu ogrodu jest tego warte

Na planach swojego ogrodu należy najpierw oznaczyć wszystkie stałe obiekty – domy, garaże, ścieżki ogrodowe i drogi. Zastanów się, co chcesz mieć w swoim ogrodzie – czy na przykład będziesz hodował dynie, czy też po prostu chcesz mieć kwiaty. W końcu posiadanie ogrodu może wpłynąć na twój humor bardzo pozytywnie, o ile dobrze to rozegrasz. Poszukując inspiracji, warto odwiedzić ogrody znajomych, parki i ogrody botaniczne. Szybko odkryjesz rozwiązania, które Cię inspirują i dostrzeżesz błędy, których łatwo ci później będzie uniknąć. Nasz ogród powinien stanowić całość z domem, dlatego projektując ogród powinniśmy wziąć to pod uwagę. Idealnie byłoby, gdyby wszystko ze sobą współgrało, dlatego też pomyśl o swoim ogrodzie jako o zewnętrznej przestrzeni domu. Jeśli chcesz wysypać kamień u siebie w ogródku, to wybierz materiał pasujący do materiału domu – na przykład podobny do tego, co masz na tynku. Jeśli to możliwe, wybierz meble ogrodowe tak, aby taras i strona zewnętrzna domu wyglądały harmonijnie.

Zacznij od przygotowania terenu

Jeśli już skończyłeś z projektowaniem swojego ogrodu, to czas zacząć od przygotowania terenu. Najlepiej jest zacząć od przekopania ziemi i starannego usunięcia chwastów I korzeni niepotrzebnych już krzewów I drzewek. Jeśli jednak twoja działka jest duża I masz na niej dużo chwastów, to możesz spryskać ją herbicydem (spray, który niszczy wszystkie rośliny). Pamiętaj również o pomiarze poziomu pH. Do pomiaru można użyć chemicznego lub elektronicznego miernika pH. Większość roślin dobrze rośnie na glebach słabo kwaśnych lub obojętnych (pH 6-7). Jeśli pH jest niskie (zdarza się to często, a na działce pojawiają się ślady mchu i skrzypu), glebę należy wapnować przy użyciu kredy, a jeśli pH jest zbyt wysokie, dodaj kwaśny torf. Glebie potrzebna jest próchnica. Zawiera potrzebne roślinom składniki mineralne, chłonie wilgoć, nadaje podłożu pulchność i zwiększa w nim ilość powietrza. Źródłem próchnicy są nawozy organiczne. Można też wiosną zasilić glebę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.

Źródło : https://arti.org.pl/

Oceń nas!