
Ogród zimowy to nie tylko całoroczna przechowalnia roślin, przeszklony taras czy fanaberia nowobogackich. W dzisiejszych czasach traktowany jest jako pełnoprawne pomieszczenie, które może pełnić dowolną funkcję, który dodatkowo poprawię termiczno-świetlny bilans domu. Jego realizacja nie jest jednak taka prosta. Powstają nawet specjalne kursy w internecie dotyczące projektowania ogrodów. Jeden z nich możesz znaleźć na https://prezentmarzen.com/projektowanie-ogrodow-kurs-online/.
Jak stworzyć ogród zimowy?
Ogród zimowy zazwyczaj konstruuje się na bazie profili aluminiowych. Dają one niezliczone możliwości architektoniczne dając dodatkowo dobrą termoizolacyjność. Zazwyczaj takie ogrody osiągają od kilkunastu do trzydziestu metrów kwadratowych. Mogą służyć za jadalnie czy salon, nie rzadko będąc sercem domu. Ogrody zimowe znowu wracają do łask, tworząc dom niezwykle oryginalnym i ekskluzywnym.
Więcej światła, więcej ciepła
Ogrody zimowe zwiększają ilość naturalnego światła w domu, domownicy korzystają więc z jego dobroczynnego wpływu na organizm. Szklany dach pozwala na jeszcze więcej, szczególnie jesienią i zimą, kiedy dostęp do naturalnego światła jest ograniczony. Spędzając tam czas w tym okresie chłoniemy upragnione słońce oraz witaminę D.
To jednak nie jedyne zalety ogrody zimowego. Jeśli zbudujemy go z niskoemisyjnego szkła nasz domowy ogród zacznie pozyskiwać ciepło i oddawać jego energię do środka, co sprawi, że nasz dom będzie lepiej ogrzany. Pomieszczenie to może być również ogrzewane, jednak nie zaleca się montażu zwykłych grzejników lecz szkło grzewcze. Jest to podwójna korzyść, ponieważ jest niezauważalny i we wnętrzu jest ciepło, to dodatkowo na dachu nie zalega śnieg, a szklane ściany nie są skute lodem.
Łatwa w obsłudze konstrukcja
Wielu ludzi obawia się, że konstrukcje tego typu wymagają bardzo dużo pracy. To nie prawda, co więcej- profile nie potrzebują żadnej konserwacji, a szkło, które tworzy ściany przykrywane jest specjalną powłoką samoczyszczącą. Na szybach tych nie zostają zacieki i brzydkie ślady. Nie wymaga też ciągłego czyszczenia, z zewnątrz czyści się sama. Jeśli zdecydujemy się na szkło grzewcze, to również o odśnieżanie nie musimy się martwić.
Ogród zimowy latem
Często w konstrukcjach tego typu tworzy się przesuwne konstrukcje, z których latem można zrobić taras. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie możemy się zaopatrzyć w żaluzje, które będą chronić przed słońcem, lub skorzystać ze szkłą selektywnego, które chroni pomieszczenie przed przegrzaniem.
Wschód, zachód, północ czy południe?
To, od której strony postawimy ogród zimowy powinno zależeć od jego przeznaczenia. Na wschodzie będziemy mieli dużo światła i brak problemów z przegrzewaniem. Zachodni jest jasny i ciepły, popołudniowy z kolei gorący i słoneczny. Jeśli zdecydujemy się na „gorący” kierunek, warto przemyśleć odpowiednie zacienienie oraz wentylację.